25 września 2017

Pasja, której nie realizuję - podróżowanie


Podróżowanie często jest formą ucieczki. Ucieczki od nieudanego związku czy małżeństwa. Ucieczki od obowiązków rodzicielskich, ucieczki przed samotnością i myśleniem. Bo myślenie boli. Naprawdę.
Jestem pewien, że wielu kierowców ciężarówek i marynarzy nie pracuje tylko dla pieniędzy i przyjemności. Jestem pewien, że wielu himalaistów nie zdobywa ośmiotysięczników tylko dlatego, że lubi się wspinać.

Na szczęście podróże uczą też zupełnie innego spojrzenia na życie i ludzi wokół nas. Bardziej życzliwego spojrzenia. Bo okazuje się, że obcy ludzie, często niezbyt zamożni, zapewniają nam darmowy nocleg, smaczne jedzenie i dobrze schłodzony alkohol. Okazuje się, że na szlaku można porozmawiać z obcymi ludźmi jakby znało się ich od wielu lat.
Podróże uczą też bardziej życzliwego spojrzenia na Polskę. Bo patrząc na stan dróg na Ukrainie, przestrzeganie praw obywatelskich w Rosji czy śmieci na greckich chodnikach, nasz kraj wydaje się naprawdę przyjazny.
Syberyjska temperatura wynosząca -50 stopni Celsjusza i kilkumetrowa warstwa śniegu oraz plus 50 stopni na Saharze, przy wilgotności powietrza poniżej 20%, pozwalają stwierdzić, że polska pogoda wcale nie jest najgorsza na świecie.

Na koniec jedna z moich ulubionych złotych myśli. Mark Twain: "Za 20 lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj."

9 komentarzy:

 1. Podróżowanie to ciekawość świata,miejsc i ludzi.Podróżowanie nie może być formą ucieczki,bo jak wiadomo z podróży się wraca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że podróżowanie może być formą ucieczki. Bo niektórzy wracają z kilkumiesięcznej podróży do domu i rodziny na kilka tygodni, by znów wyruszyć na kilkumiesięczną wyprawę..

   Usuń
 2. Ja bez podróżowania nie wiedziałbym jak żyć. I nie chodzi mi o podróże dalekie, cieszą mnie bardzo również te bliskie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie strasznie ciągnie do podróżowania. Kiedyś sporo jeździłem na rowerze, trochę też chodziłem po górach, ale marzą mi się długie podróże, zdobywanie nowych szczytów, pływanie w nieznanych jeziorach, a może i morzach. Na razie muszę zadowolić się czytaniem książek podróżniczych ;)

   Usuń
 3. Nie wyobrażam sobie życia bez podróżowania.
  Podróżując żyje się pełniej. Każda podróż otwiera kolejną kartę mojego życia. I nie jest ważne czy to jest podróż mała czy duża.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W 2016 roku zostałem ojcem, dlatego na razie muszę obyć się bez dłuższych i dalszych podróży.
   Marzę o nich i czytam książki podróżnicze. Mam nadzieję, że jeszcze wiele ciekawych wypraw przede mną.

   Usuń
 4. Nie jestem jakąś wielką fanką podróżowania, bo bardzo szybko tracę energię, którą trudno mi potem odzyskać. Ale dotychczasowe zwiedzanie paru polskich miast wspominam nawet pozytywnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jestem jakąś wielką fanką podróżowania, bo bardzo szybko tracę energię, którą trudno mi potem odzyskać. Ale dotychczasowe zwiedzanie paru polskich miast wspominam nawet pozytywnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei bardzo lubię podróżowanie i strasznie mnie ciągnie do poznawania nowych miejsc, ale zawsze były jakieś problemy, by podróżować więcej. A to brak kasy, a to brak urlopu w pracy, od niedawna z kolei obowiązki rodzicielskie.
   W tym roku nigdzie nie wyjeżdżałem, dlatego mam nadzieję, że w przyszłym uda się trochę pozwiedzać :)

   Usuń