14 sierpnia 2015

Lepiej pracować na etacie za 2 tysiące czy prowadzić własną działalność za 4?


17 komentarzy:

 1. To wszystko? Tylko pytanie dzisiaj? Co kto woli, ale druga opcja wydaje się bardziej kusząca :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wszystko:)
   Nie wysiliłem się, ale pomyślałem, że nie ma sensu przynudzać i pisać głębokich postów w lecie. Wystarczy popatrzeć na komentarze. Zdecydowanie najwięcej jest do postu o lecie, a nie pracy czy NGO.
   Ale we wrześniu wrócę do bardziej filozoficznych notek.

   Usuń
 2. Notka w formie pytania - ciekawy pomysł ;)
  A jeśli chodzi o samo pytanie - pozornie wydaje się, że lepiej prowadzić własną działalność i zarabiać więcej ale haczyk polega na tym, że nie każdy nadaje się do tego - nie każdy ma przedsiębiorczą żyłkę i nie każdemu uda się utrzymać na rynku. Poza tym własna działalność to masa papierkowej roboty . Np. moja szefowa mówi, że wolałaby pracować na etacie niż prowadzić własną działalność, bo ma dość papierkowych spraw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już nie pierwszy raz taka notka, a dlatego, że mamy sezon ogórkowy:)
   Pytanie wbrew pozorom jest bardzo trudne. Bo wiele osób woli pracować na etacie za 2 tysiące złotych, mając stałą pensję, 8 godzin pracy, fundusz socjalny, 26 dni urlopu itd.
   A we własnej firmie nieraz pracuje się po 12 godzin. Można zarobić 5 tysięcy, ale można zarobić tylko 500 złotych w złym miesiącu. Do tego tak jak piszesz - trzeba wypełniać tysiące papierów i użerać się z różnymi instytucjami.

   Usuń
 3. ... lepiej mieć wróbla w garści, czy kanarka na dachu? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie ideałem byłoby mieć wróbla w garści i od czasu do czasu dużego kanarka na dachu:)
   Na razie mam tylko wróbla.

   Usuń
 4. To zależy.. w sumie w życiu nie ma nic na zawsze i nic na pewno :P więc i jedna i druga sytuacja może się z dnia na dzień zmienić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, że w życiu wszystko jest płynne i niestałe.
   Ale jednak zatrudnienie w instytucji samorządowej czy służbie mundurowej jest bardziej pewne niż własna działalność, którą w każdej chwili można zamknąć.

   Usuń
  2. No właśnie i czasami nie ma co łaszczyć się na pieniądze, bo traci się przez to na czymś innym ;)
   Pozdrawiam.

   Usuń
 5. Znam osoby, które mają własną działalność i nie mają czasu na życie prywatne, więc wszystko zależy od tego, na czym Ci bardziej zależy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja znam osobę, która pracuje na etacie, a oprócz tego ma własną firmę. Do tego znajduje czas dla partnera i dzieci.
   Myślę, że można wszystko pogodzić, ale trzeba być świetnie zorganizowanym, trzeba też mieć partnera, który sporo pomaga.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Masz rację, jeśli jesteś pewny czego chcesz, to to jest kwestia organizacji. Podziwiam takich ludzi.

   Usuń
 6. Widzę, że jesteś zdecydowanie za opcją "krótko i na temat" :)

  Komentując Twój CAŁY wpis, chciałabym zaznaczyć, że nie każdy nadaje się do prowadzenia własnej działalności. I nawet jakbyś takiemu człowiekowi obiecał, że będzie więcej zarabiał niż obecnie (na etacie), to on się tego nie podejmie, bo go to zwyczajnie przerośnie. Dlatego dla mnie pieniądze nie są wyznacznikiem w tym temacie.
  Pewnych rzeczy możesz się nauczyć i pracując na etacie jako handlowiec/kasjerka/agent ubezpieczeniowy itd. musisz się nauczyć nowej terminologii i wyrobić w sobie nowe umiejętności, a to wszystko jest do zrobienia. Natomiast prowadzenie firmy nie opiera się tylko i wyłącznie na tym, że wiem jak sprzedawać, bo to tylko ułamek czynności, których podejmuje się właściciel firmy. Tutaj trzeba być "człowiekiem-orkiestrą" - w szczególności na początku.
  Pozdrawiam ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wbrew swojemu imieniu, jestem zwolennikiem minimalizmu;) Lubię pisać krótko, zwięźle i na temat. A że są wakacje i sezon ogórkowy, to pozwoliłem sobie na taki post.
   Ja też myślę, że nie każdy nadaje się do prowadzenia własnej działalności. Niektórzy są zbyt lękliwi, inni zbyt skłonni do ryzyka, a jeszcze inni zbyt chaotyczni i niezdyscyplinowani.
   Dla mnie ideałem byłaby praca na etacie i jednoczesne prowadzenie własnej działalności. A później można zdecydować, co bardziej się opłaca finansowo i psychicznie, i zrezygnować z tego, co jest gorsze.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Idealna sytuacja... czyli już wiesz że to niemożliwe ;-) Nieraz jak czytam wywiady z ludźmi, którzy zanim założyli swoją działalność pracowali na etacie prędzej czy później musieli podjąć decyzję w co angażują się na 100%, bo ciągnięcie obu rzeczy jest niemożliwe. A na tym etapie, kiedy się decydujesz CO robić w życiu dalej, nie masz jeszcze pewności która z nich jest opłacalna. Zawsze jest ryzyko, ew. można starać się je zminimalizować... :-)

   Usuń
 7. Prowadząc działalność nie zarabiasz 4 tys tylko mniej z tego musisz zapłacić cały ZUS, podatek , jeśli nie umiesz sama płacisz za księgowość i moze sie kontrolować kilkanaście instytucji państwowych za 4 tys czy nawet 5 nie warto . A na ewentualnej emeryturze dostaniesz mniej niz za etat . W Polsce nie opłaca sie prowadzić małej firmy . Zdecydowanie etat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Specjalnie podałem kwotę 2 tysiące na etacie i 4 tysiące na rękę przy prowadzeniu własnej firmy, chociaż wiem, że często przedsiębiorcy zarabiają mniej.
   Zakładając jednak, że ktoś prowadzący własny biznes zarabia na czysto ok. 4 tysięcy, to i tak nie wiem, czy pieniądze rekompensują mu prywatny czas poświęcony firmie i wypełnianiu tysięcy papierów..

   Usuń