22 listopada 2013

Po co są wojny?

Myślę, że słowa są tu zbędne, a najlepszą odpowiedzią jest wiersz Juliana Tuwima "Do prostego człowieka". Piosenka do słów jego wiersza wykonana przez zespół Akurat.


Źródło: http://www.youtube.com/watch?v=AMOAhRjaA_4

20 komentarzy:

 1. Pieknie powiedziane, ze nie zabija sie w imie pokoju.
  Jedna z pan powiedziala, ze w niemieckich gazetach tez prawdobodonie mozna bylo przeczytac ile zarobia na wojnie i to jest prawda. Sama kiedys trafilam na taka gazete wydana jeszcze chwilke przed rozpoczeciem wojny, ktora potencjalnie szacowala ile mozna zarobic na tym...
  Nieprawdziwe sa slowa mlodych ludzi, ze uczymy sie na bledach i sytuacja z II wojny swiatowej sie nie powtorzy... No moze nie az tak drastycznie jak to bylo, ale nie zdziwie sie obserwujac polityke i wydarzenia jesli nasze dzieci lub wnuki beda swiadkami kolejnej wojny.
  A slowa Tuwima sa bardzo piekne i bardzo prawdziwe..
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tuwim, który był Żydem napisał ten wiersz w 1929 roku, a już 4 lata później Hitler przejął pełnię władzy w Niemczech. Wiersz był aktualny w tamtych czasach, niestety jest aktualny także dziś..
   Masz rację, że sporo osób mówi, że wojna w Europie się już nie powtórzy, a tak naprawdę nie możemy być tego tacy pewni. Po I wojnie światowej wiele osób mówiło, że to była wojna, która położyła kres wszystkim wojnom. Minęło 20 lat i wybuchła jeszcze straszniejsza wojna..
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Ponoć na niczym tak dobrze nie zarabia się jak na wojnie, a mówienie, że "wojna jest dla pokoju, aby oswobodzić jakiś naród z władzy tyrana" to bujda i zasłonna dymna przed prawdziwymi intencjami. A wizja pokojowego świata bez wojen jest utopijna i niemożliwa do realizacji, bo ludzkość za bardzo lubi się tłuc i zawsze znajdą się tacy co wywołają konflikt na wyższych szczeblach, a w konsekwencji zaangażują w to całe narody.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wojna to najlepszy biznes na świecie. Nikt nie liczy się z milionami ofiar wśród cywilów, którzy najbardziej cierpią podczas wojen. Smutne jest też to, że np. polscy żołnierze giną w Afganistanie albo zostają ciężko ranni, a dostają za "misję pokojową" kilka tysięcy złotych miesięcznie, a szefowie amerykańskich koncernów zarabiają na wojnach miliardy dolarów..
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś się też nad tym zastanawiałam.. W imię czego musi ginąć tylu niewinnych ludzi? dzieci? Wojna jest okrutna, stwarza wg mnie jeszcze więcej problemów, czy nie można "załatwiać" pewnych spraw w sposób pokojowy? czy nie można się dogadać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widocznie nie zyjemy w tak otwartym i cywilizowanym swiecie jak nam sie wydaje. Uczymy w szkolach dzieci, ze nie zalatwia sie spraw przemoca tylko powinno sie slowami. A i tak dorosli robia odwrotnie....

   Usuń
  2. W mediach wielu dziennikarzy i polityków mówi piękne słowa o tolerancji czy niestosowaniu przemocy. A w czterech ścianach mąż bije żonę, żona bije dziecko, dziecko kopie kota. Na ulicach dresy biją geja czy kibica innej drużyny. Jest wiele pięknych słów o humanizmie i pokoju, a ludzie są przeważnie niestety gorsi niż nam się wydaje..

   Usuń
  3. Mało tego ktos decyduje o wojnie, nie pytając ludzi o zdanie (demokracja). I potem ci co zdecydowali siedzą w bezpiecznych pomieszczeniach a ludzie, którzy nie chcieli w tym uczestniczyć - umierają..

   Usuń
  4. Politycy i szefowie firm zbrojeniowych siedzą sobie, palą cygara i piją whisky, a w tym samym czasie przez ich chęć zysku giną miliony cywilów..

   Usuń
 5. Za wojną idą pieniądze, za poniżeniem kolejny akt poniżenia...
  Wojna to zabawa wielkich kosztem maluczkich...Piękne słowa, które pięknie pokazują, kto tym światem rządzi i o jakie pieniądze się bije!!!
  Pozdrawiam
  Max
  http://eksperyment-przemijania.blog.onet.pl/

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznanie Obamie pokojowej nagrody Nobla pokazuje jaki jest stosunek świata do pokoju i wojen. Gdy na jakiś kraj atakują Stany Zjednoczone to jest sprawiedliwa wojna, ale gdy zaatakuje Rosja to wtedy wojna jest niesprawiedliwa. A tak naprawdę jednym i drugim chodzi o wpływy polityczne i kasę..
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Poruszyłeś bardzo ważną sprawę. I chociaż nie byłam w stanie tego klipu obejrzeć w całości (niektóre rzeczy są dla mnie po prostu za mocne), to jednak muszę się podpisać pod przesłaniem Twojego wpisu i tej piosenki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię twórczość Tuwima. Ten jest jednym z moich ulubionych wierszy, lubię też zespół Akurat. Przeglądając filmiki na yt natrafiłem na ten, a wydaję mi się, że ma bardzo ważne przesłanie i jest ciekawie zrobiony.

  OdpowiedzUsuń
 9. po co są wojny? po to by ktoś mógł zarobić duże pieniądze kosztem bliźniego nie licząc się z wysokością tych kosztów... wojny to najokrutniejsza wymówka psychopatów, którzy szukają argumentów by przekonać ludzkość, że czasem człowiek człowiekowi musi być katem... dla mnie nie istnieje żaden powód by rozpoczynać wojny, które zawsze pochłaniają ogrom niewinnych ofiar...

  OdpowiedzUsuń
 10. Najgorsze jest to, że jest tak wielu chętnych do wojen. Znam żołnierza, który był już na kilku "misjach pokojowych". Jeździ by zarabiać jak najwięcej kasy. Ale pieniądze nie zrekompensują zniszczonej psychiki czy cierpień żony i krewnych obawiających się o jego życie..

  OdpowiedzUsuń
 11. wojna jest przerażająca... tyle niewinnych istnień cierpi....w wojnie nie ma zwycięzców, wszyscy są przegrani....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety gdyby wszyscy byli przegrani to nie byłoby wojen..
   Wygrani są generałowie, politycy, szefowie koncernów zbrojeniowych, paliwowych, farmaceutycznych, odzieżowych itd.

   Usuń
  2. masz rację, wygrani są ci, którzy na tym zarabiają nie biorąc w niej żadnego udziału...

   Usuń
 12. By zarobić. Tylko taka odpowiedź i aż taka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To odnosi się do wszystkich dziedzin życia. Gdy nie wiadomo o co chodzi , to chodzi o hajs..

   Usuń