27 czerwca 2013Rozmowa trudniejsza niż wyjście na wysokie góry..

Często łatwiej przebiec maraton, wyjść na wysoką górę czy przepłynąć wpław jezioro niż odbyć szczerą, trudną rozmowę. Niedawno ja odbyłem taką rozmowę z moim ojcem. Przygotowywałem się do niej w myślach przez kilka miesięcy ale i tak było mi trudno. Pogadaliśmy o naszych trudnych relacjach, których już nie da się całkowicie naprawić, o moim dzieciństwie, o jego alkoholizmie i złych, niszczących zachowaniach. Przerażające jest to, że mój ojciec nie pije od kilkunastu lat a dopiero kilka dni temu odbyliśmy taką szczerą rozmowę. Rozmawialiśmy czasami o samochodach, pogodzie, pracy czy sporcie ale bałem się rozmawiać z nim o uczuciach czy emocjach i rozmów na takie tematy nie było. Cieszę się, że ojciec nie pije od wielu lat, bo gdyby pił taka rozmowa nie mogłaby się odbyć i skończyłaby się na pewno jego wyzwiskami i krzykiem. Jestem dumny z siebie, że udało mi się zainicjować taką rozmowę chociaż bardzo się bałem. Nie powiedziałem o wszystkim co chciałem z powodu strachu, ale powiedziałem o kilku uczuciach z dzieciństwa, które mnie męczyły do tej pory i trochę mi ulżyło. Wiem, że jedna jaskółka wiosny nie czyni i jedna rozmowa nie uleczy relacji, które zniszczył mój ojciec ale cieszę się, że pogadaliśmy o tym co mi leżało na sercu. Jeszcze wiele trudnych rozmów przede mną z różnymi ludźmi ale mały krok już zrobiłem. I cieszę się, że pokonałem swój strach.

7 komentarzy:

 1. Domyślam się ile kosztowało Cię zebranie się na odwagę i podzielnie tymi emocjami z ojcem, ale zrobiłeś coś wielkiego dla siebie i dla Niego też. Gratuluję i podziwiam Cię za tą siłę i konsekwencję, zrobiłeś duży krok w przód, to piękne:)pozdrawiam:) Jenny

  OdpowiedzUsuń
 2. Zrobiłeś siedmiomilowy krok do przodu, a nie każdy tak potrafi. Możesz być z siebie bardzo dumny.
  Życzę ci dalszych pozytywnych rozmów.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jenny i Ola dziękuję za miłe słowa:) Faktycznie dużo mnie kosztowało by przełamać strach. Zgadzam się z Wami, jestem dumny z siebie. Wiem też, że to na razie mały krok. Ale będą następne. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję odwagi, jeśli Tobie ta rozmowa miała pomóc i mam nadzieję pomogła to możesz być z siebie dumny, że tego dokonałeś. Pokonać swój strach i swoje słabości to wielki i trudny krok.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytając to pojawił się uśmiech na mojej twarzy i jakieś "ciepełko" i chociaż Cię nie znam, to też jakaś duma - być może przez wzgląd na chociażby minimalne podobieństwo doświadczeń z dzieciństwa. Myślę, że rozmowy o uczuciach zawsze są trudne, ale dla nas szczególnie. Podziwiam Cię i mimo tego że to trudne życzę Ci jeszcze wielu szczerych rozmów i wygrywanych z lękiem, bo to zawsze krok naprzód, wielki krok! :) A tak na marginesie podoba mi się, jak ubierasz myśli w słowa. Dodaję do odwiedzanych blogów :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się z Tobą, że takie rozmowy są bardzo trudne ale żeby się rozwijać i iść naprzód są konieczne. Dziękuję za miłe słowa odnośnie mojego bloga:) Ja także będę zaglądał na Twojego bloga:) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. To ciężkie...ja ze swoim ojcem takiej rozmowy jeszcze nie odbyłem.

  OdpowiedzUsuń