19 kwietnia 2013Przyjaciele o różnych światopoglądach?


Czy możliwa jest przyjaźń osób o różnych światopoglądach?
Miałem kiedyś dobrego kolegę, który był ateistą, wegetarianinem, anarchistą. Mieliśmy zupełnie inny światopogląd i zupełnie inne podejście do życia i ludzi a mimo to przyjaźniliśmy się i fajnie razem spędzaliśmy czas. Czasami nie zgadzaliśmy się w różnych kwestiach ale pomimo tego żałuję, że nasz kontakt się urwał i miło wspominam wspólne picie alkoholu, wspólne wygłupy i żarty ale też poważne rozmowy na trudne tematy.
Miałem kiedyś dobrego kolegę, który był bardzo pobożny i religijny, był abstynentem od wszelkiego rodzaju używek. Pomimo różnic między nami bardzo fajnie spędzaliśmy razem czas. Może nie bardzo rozrywkowo ale było ciekawie i mieliśmy o czym rozmawiać.
Z pewnością w przyjaźni pomaga wspólny światopogląd, wspólne zainteresowania, pasje, wyznanie religijne czy podobne kwalifikacje. Ale może być też przyjaźń pomiędzy lesbijką a Żydem, pomiędzy gejem a Arabem, pomiędzy świadkiem Jehowy a ateistą czy pomiędzy pacyfistą a policjantem. Możliwa jest przyjaźń niezależnie od rasy, wyznania, narodowości, światopoglądu. Myślę, że podstawą przyjaźni jest tolerancja, umiejętność słuchania, umiejętność znajdowania czasu dla kogoś i umiejętność nieoczekiwania niczego w zamian.                                                                                                                                                                                            

3 komentarze:

 1. mam kolegę w pracy, który jest ateistą, a ja osobą wierzącą, On jest fanem Realu Madryt, a ja FC Barcelony, On jest facetem , a ja kobietą i te trzy wcale nie takie"drobiazgi" powinny Nas dzielić, a jednak fakt, że tak dużo ze sobą rozmawiamy, szanujemy siebie i swoje odmienne poglądy sprawił, że jesteśmy bardzo dobrymi kolegami, no może nie przyjaciółmi, ale gdybyśmy nie pracowali w firmie, w której jesteśmy to na pewno bylibyśmy świetnymi przyjaciółmi :) myślę, że podstawą każdej międzyludzkiej relacji powinien być wzajemny szacunek i zrozumienie wobec innych poglądów, postaw, oczywiście nie mówię tu o jakiś skrajnościach, patologiach, ale o zwykłej ludzkiej zażyłości, jeśli jest szacunek, sympatia, ciekawość drugiego człowieka, a to wszystko jest jeszcze poparte dobrym wychowaniem i wysokim poziomem kultury osobistej to przyjaźń w każdej nawet najbardziej zaskakującej konstelacji jest możliwa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawdziwa przyjaźń wszystko przetrwa i nie potrzebuje niczego w zamian. Prawdziwa przyjaźń nie patrzy na różnice w światopoglądach, istnieje pomimo wszystkiego a nie tylko po coś..

  OdpowiedzUsuń
 3. Pewnie, że przyjaźń jest możliwa między ludźmi z różnym światopoglądem. Tak jak piszesz, ważna jest tolerancja oraz szacunek. Każdy ma prawo do innego zdania i rozumienia świata. I trzeba to uszanować :) pozdrawiam
  popo14
  http://ddawsieci.blog.onet.pl/

  OdpowiedzUsuń