3 marca 2013

Rozmowa..


Czasami wystarczy zwykła rozmowa żeby pokonać różne choroby i zmienić myślenie..
Prawie każdy z nas doświadczył w życiu jakiejś traumy, niektórzy doświadczyli całego pasma cierpień. W samej Polsce są tysiące bezdomnych, miliony bezrobotnych. Miliony ludzi cierpią na poważne schorzenia. Miliony osób są uzależnione od alkoholu i narkotyków a kolejne miliony osób przez nich cierpią.
Nie powstaną nagle nowe i świetne miejsca pracy, nie powstaną nagle nowoczesne szpitale i przychodnie. Ale jest coś co nie kosztuje żadnych pieniędzy. To zwykła ROZMOWA. 
Może to być rozmowa z psychologiem, dla osób wierzących może to być szczera spowiedź z normalnym, ludzkim duchownym, może to być rozmowa z przyjacielem, znajomym, czy członkiem rodziny. Może to być rozmowa przez telefon czy internet, przez esemesy czy listy. Chociaż największy skutek przynosi rozmowa w cztery oczy. 
Niestety wielu z nas dusi w sobie negatywne przeżycia często przez całe życie. Boimy się, wstydzimy się mówić o pewnych przeżyciach albo wydaje nam się, że nie mamy z kim o tym porozmawiać. Z tego duszenia w sobie negatywnych emocji i ran psychicznych powstają choroby psychiczne i somatyczne. Czasami wiele lat można zażywać tony lekarstw (firmy farmaceutyczne bardzo się z tego cieszą) i dalej chorować. A wystarczy porozmawiać z kimś o swoich traumach i wiele chorób znika. 
Szkoda, że wiele osób woli faszerować się lekami, zapijać smutki alkoholem, tłumić stres papierosami niż porozmawiać. Porozmawiać ze swoim ojcem, matką, bratem, siostrą, żoną, mężem, dzieckiem, przyjacielem, znajomym. Często te osoby nas nie zrozumieją, czasami wyśmieją i zbagatelizują nasze problemy. Ale warto próbować. Póki żyją te osoby z którymi tak chcieliśmy szczerze porozmawiać a tak tego się baliśmy albo wmawialiśmy sobie, że to niepotrzebne..   


2 komentarze:

  1. Witaj, pytasz czy nie myślałam o grupie DDA - szczerze to nie, nawet nie wiem od czego miałabym tam zacząć. Wiele obaw, wiem też że osoby mi bliskie, które są uzależnione nie będą się leczyły... może dopiero jak będą umierające.... alkohol sieje wielkie spustoszenie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam
    wolałbym jednak żeby komentarze odnosiły się bezpośrednio do danego posta a nie do zupełnie innych tematów

    OdpowiedzUsuń